Prohlížením těchto stránek souhlasíte s podmínkami a užíváním souborů cookies rozumím více informací

Online snář a výklad snů — kompletní průvodce říší snů.

Noční můry

Jsou nepříjemné noční zlé sny, které se nám zdají během hlubokého spánku, proto si je většinou i pamatujeme.

V dřívějších dobách se připodobňoval zlý sen k přízraku, který vám seděl na hrudi a stěžoval tak spánek. Výraz můra vychází z germánského mar, což znamená přízrak. V anglickém jazyce zase nalezneme nighmare, kde mare znemaná kobylka. A v českém jazyce najdeme slovo mor, které má v uvedeném mar základ a ve slovanské mytologii se odvodilo slovo Morana jako zosobnění smrti.

Tyto noční můry můžeme pozorovat především u osob, které si prošly těžkým traumatem.


Zajímavost: Věděli jste, že mezi noční můrou a nočním děsem je rozdíl? V následujících odstavcích se dozvíte proč a jaký rozdíl mezi nimi je.


Noční děsy

Narozdíl od nočních můr se noční děsy zdají během NREM spánkové fáze a proto si je většinou nepamatujeme. Pokud vás některý sen pravidelně stíha, pravděpodobně se bude jednat o noční můru.


Noční běs trvá maximálně deset minut a během této chvíle dochází u postiženého např. ke svíjení, křičení, bušení srdce, sednutí, vstání či dokonce k panického úprku. To vše stále během spánku, proto někdy noční děsy mohou mít blízko k náměsíčnosti a parasomnii. Velmi těžce lze takovou osobu probudit a pokud se probudí, může to vést k přehnané reakci.Právě přecházíme na nový systém komentářů. V dohledné době už zase budete moci tady u nás diskutovat o výkladech snů. Děkujeme za pochopení! :-)