VykladySnu.cz Online snář a výklad snů — kompletní průvodce říší snů.
Dnes je pondělí, 21. října 2019.
🎁 Svátek mají Birgita, Bridget, Brigita, Brit, Brita, Uršula a Voršila.
Aktuální znamení zvěrokruhu jsou Váhy (rok Vepře 豬).

Noční můry a děsy

Noční můry

Jsou nepříjemné noční zlé sny, které se nám zdají během hlubokého spánku, proto si je většinou i pamatujeme.

V dřívějších dobách se připodobňoval zlý sen k přízraku, který vám seděl na hrudi a stěžoval tak spánek. Výraz můra vychází z germánského mar, což znamená přízrak. V anglickém jazyce zase nalezneme nighmare, kde mare znemaná kobylka. A v českém jazyce najdeme slovo mor, které má v uvedeném mar základ a ve slovanské mytologii se odvodilo slovo Morana jako zosobnění smrti.

Tyto noční můry můžeme pozorovat především u osob, které si prošly těžkým traumatem.

Zajímavost: Věděli jste, že mezi noční můrou a nočním děsem je rozdíl? V následujících odstavcích se dozvíte proč a jaký rozdíl mezi nimi je.

Noční děsy

Narozdíl od nočních můr se noční děsy zdají během NREM spánkové fáze a proto si je většinou nepamatujeme. Pokud vás některý sen pravidelně stíha, pravděpodobně se bude jednat o noční můru.

Noční běs trvá maximálně deset minut a během této chvíle dochází u postiženého např. ke svíjení, křičení, bušení srdce, sednutí, vstání či dokonce k panického úprku. To vše stále během spánku, proto někdy noční děsy mohou mít blízko k náměsíčnosti a parasomnii. Velmi těžce lze takovou osobu probudit a pokud se probudí, může to vést k přehnané reakci.


comment
Anonym(odepsat)

Jsem blízko bydliště a najednou nemohu najít cestu domů. Nemám klíče, mobil, peníze a bloudím.

comment
Anonym(odepsat)

Stalo se mi 2x v posledních letech, že volám o pomoc, ale nemohu křičet, něco mi brání. Takže jen vydávám zvuky, které nikdo neslyší. Bylo to hrozné.

forum
Anonym(odepsat)

@Anonym: Něco podobného jsem prožívala přes 2 roky...

forum
Anonym(odepsat)

@Anonym: Může se jednat o spánkovou paralýzu. Máte pocit, že vám někdo ubližuje, a nemůžete se ani pohnout. Volání není slyšet. Mně se to v poslední době stávalo velmi často. Pak jsem se naučila pochopit, že je to sen. A jednou jsem jen myšlenkou řekla: "Já se vás nebojím" a pak jsem se zeptala blízké, ale již dávno zesnulé osoby, zda je tady. Všechno zmizelo a já mám od té doby (asi 3/4 roku) klid. Najděte si něco o spánkové paralýze a porovnejte, zda je to ono.

comment
Anonym(odepsat)

Stalo se mi 2x, že jsem byl v Ostravě, kde jsem tam byl s mámou a s tetou Ivetou a tam jsme se dívali přes nějaké okno a někdo tam ležel a já jsem tam jako jediný šel a najednou jsem se ocitl v nějaké tělocvičně a v tý tělocvičně byli zombíci, kteří si mě všimli a aby na mě nešli, musel jsem držet dveře, aby mě nekousli. Byl to hnusný sen.

comment
Anonym(odepsat)

Zdá se mi, že mne stále pronásleduje muž a nikterak se ho nemohu zbavit.

comment
Anonym(odepsat)

“Zatím” neznáme dítě bez tváře co se mě snažilo dostat do těla???

comment
Anonym(odepsat)

Paralyzován v polospánku a byl jsem škrcen pod krkem... Děs... Naštěstí přešlo...

comment
Anonym(odepsat)

Jsem ve velké lodi, ne na otevřeném moři, ale v "ohraničeném" prostoru asi někde v zálivu a jsem tam s několika dalšíma lidma, většinou se spolužákama nebo známýma v mém věku. Všechno je takové pochmurné, nejdříve hrozně velké vlny, pak najednou velký vodopád dolů, čekám se zavřenýma očima vleže připravená jak zlé to bude a jestli to přežijeme, cítím jak půlka lodi už je mimo vodu "ve vzduchu" a pak pád. Pak jsem ve vodě a v dálce vidím jak blízko mě je někdo na hladině a mé 2 nejlepší kamarádky (momentálně 2 jediný lidi, které mám) mrtvé utopené. Pak se vrátím domů, ale jsem zlomená a furt jen brečím. Probudila jsem se v pláči.

comment
Anonym(odepsat)

Zdálo se mi, že jdu v noci domů, běžím po schodech, někdo mě honí, já se nemohu trefit do zámku, to se mi zdá často.

comment
Anonym(odepsat)

Ahoj, v lednu mi bude 33 let a od mých 15ti let se mi stává při usínání pořád jedna a ta samá věc nebo sen. Trvá myslím chviličku. Vím jen, že nespím tvrdě a vnímám okolí. Ležím na boku a v tu chvíli se vidím ležet rovně. Nemůžu se pohnout a nemůžu promluvit, ani křičet a snažím se probouzet člověka, který leží vedle mě, jenže osoba necítí, že se nějak snažím o probuzení. Nemůžu dýchat, křičet a pak jen zakřičím: "Mami!". Nikdy sem jiný slovo nevykřikla a až tehdy se probudím a cítím strach. Po vteřince usnu a spí se mi dobře až do rána...