VykladySnu.cz Online snář a výklad snů — kompletní průvodce říší snů.
Dnes je pondělí, 21. října 2019.
🎁 Svátek mají Birgita, Bridget, Brigita, Brit, Brita, Uršula a Voršila.
Aktuální znamení zvěrokruhu jsou Váhy (rok Vepře 豬).

Narkolepsie

Je chronickou neurologickou poruchou v jejímž důsledku dochází k neovladatelným návalům únavy a to i při činnostech vyžadujících pozornost (soustředěnost). Návaly únavy jsou tak silné, že je nelze žádným způsobem potlačit a člověk upadá do spánku. Bez ohledu na to, že předchozí den měla osoba dostatečně spánku. Tyto stavy přícházejí náhle a zcela nekontrolovaně.

Narkolepsií je postižen zhruba každý pětistý (500.) člověk. Tato choroba je z části dědičná a prozatím ji nelze vyléčit. Lze však částečně potlačit léky. Osobu postiženou narkolepsií nazýváme narkoleptik.

Na narkolepsii můžeme narazit i pod názvem Syndrom Daniela Merricka (zkráceně tedy DMS).


Příznaky narkolepsie

Příznaky se povětšinou projeví mezi 10. - 25. rokem života pomocí těchto symptomů - kataplexie, spánkové obrny, hypnagogické halucinace, automatického chování nebo jiné spánkové poruchy.

Určit správnou diagnózu je ovšem velmi těžké a časové náročné. Zpravidla můžeme hovořit řádově v letech. V následujících řádcích se vrátíme a představíme si jednotlivé symptomy.


Kataplexie

Jedná se o ztrátu svalového napětí - tedy ztrátu kontroly nad tělem a následným pádem. Tento stav je nekontrolovaný, ale nedochází při něm ke ztrátě vědomí. Daná osoba je plně při smyslech.

Kataplexii jsme již dříve zmínili v článku O hypersomnii, ke které se narkolepsie spolu s kataplexií úzce pojí.


Spánková obrna

Je stavem, kdy je naše tělo paralyzováno a neschopno jakéhokoliv pohybu. Může jít i ztrátu řeči. Je to moment, kdy už jsme bdělí - tedy probuzení - avšak neschopni jakkoliv reagovat. Není to standardní jev, ale i člověk nepostižený narkolepsií se může se spánkovou obrnou setkat a je to i velmi pravděpodobné.


Hypnagogická halucinace

Dochází k ní během usínání a probouzení. Jsou to momenty, které jsou těžko rozeznatelné od skutečnosti a narkoleptik tyto situace může označovat za skutečnost, protože má pocit, že je již zažil.


Automatické chování

Asi nejlépe lze toto chování popsat na usínajícím studentovi, který si automaticky zapisuje přednášku, ale vlastně usíná - již spí. Nebo si připravuje kávu s mlékem a namísto vody zalévá kávu mlékem. Jsou to naučené mechanismy, nad kterými člověk nepřemýšlí. Vystihuje to okamžik, kdy mozek již odpočívá, ale tělo setrvává v činnosti.


Narkoleptik může trpět i jinými poruchami spánku jako insomnií, náměsíčností nebo zástavou dechu.


Příčiny a léčba narkolepsie

Přesné příčiny prozatím nejsou známy. Některé studie však tvrdí, že může jít o dědičné onemocnění či infekčního rázu. Jiné zase tvrdí, že byl pozorován zvýšený výskyt narkolepsie u osob očkovaných proti prasečí chřipce.

Stejně tak jako nejsou prozatím známy příčiny, tak je prozatím narkolepsie neléčitelnou poruchou. Lze však do jisté míry tlumit její projevy léky a může pomoci i správná spánková hygiena.