Prohlížením těchto stránek souhlasíte s podmínkami a užíváním souborů cookies rozumím více informací

Online snář a výklad snů — kompletní průvodce říší snů.

Lucidní snění

Slovo lucidní pochází z anglického lucid, což se do češtiny překládá jako jasný.

Jedná se v podstatě o bdělý spánek či vědomý spánek. Je to moment, kdy člověk si uvědomí, že spí a díky tomu má možnost svůj sen ovlivnit a řídit jej podle svých preferencí.

Výraz "Lucidní snění" či "Lucidní sny" pochází z anglického spojení Lucid Dreaming (zkráceně LD).


Navození lucidního snění

Nejčastější technikou, jak navodit tento stav, je takzvané testování reality. Probíhá to tak, že si všímáme nebo navozujeme ve snu určité stavy, které v reálném světě nejsou možné. Snažíme všímat si nelogičností jako třeba rychlé plynutí času, změny článků v novinách, nestálost prostředí a tak dále.

Dobrým způsobem může být i snaha dopátrat se toho, co danému momentu předcházelo. Sny totiž nemají logicky začátek a pokud takto budeme dále postupovat a opravdu nenajdeme začátek, uvědomíme si, že se nacházíme ve snu.


Prozatím nejsou známy žádné případy, ve kterých by mělo navozování lucidního snění jakékoli negativní dopady na člověka.


Ačkoliv se první zmínky o lucidních snech datují do 5. století našeho letopočtu, dlouhou dobu nebylo možné lucidní snění vědecky prokázat. Dokázal to až Stephen LaBerge koncem 20. století.


Právě přecházíme na nový systém komentářů. V dohledné době už zase budete moci tady u nás diskutovat o výkladech snů. Děkujeme za pochopení! :-)