VykladySnu.cz Online snář a výklad snů — kompletní průvodce říší snů.
Dnes je pondělí, 21. října 2019.
🎁 Svátek mají Birgita, Bridget, Brigita, Brit, Brita, Uršula a Voršila.
Aktuální znamení zvěrokruhu jsou Váhy (rok Vepře 豬).

Lapače snů (angl. Dreamcatcher)

Pocházejí původně ze Severní Ameriky indiánského kmene Ojibwe, který vytvářel tyto posvátné talismany nazývané jako pavučinové talismany. Byly zavěšovány nad postýlky novorozenců, kde měly za úkol chránit děťátko od zlých sil.

Výráběly se z vrbového proutí stočeného do obruče a prostřední část byla vyplněná tkanou látkou přípomínající pavučinovou síť. Bývají zavěšovány i různé doprovodné posvátné předměty jako například korálky nebo pírka.

Největšího rozmachu lapačů snů došlo v období mezi 70. až 90. lety minulého století, kdy došlo k celosvětové komercializaci. Lapače snů byly rozeznávány i mimo indiánské kmeny napříč světem. Postupem času se však filozofie a původní myšlenka lapačů snů začala odklánět od jejich původních indiánských kořenů. Například hnutí Nový věk (z angl. New Age), které je údajně(dle Wikipedie) prodává a používá nevhodné materiály, které se nenesou v duchu původní ideoologie. Řada původních indiánských kmenů takovéto zneužívání, zavádějící užívání a nadměrnou komercializaci pokládají za urážlivé.

V dnešní době se původní duch vytrácí a tyto lapače snů jsou chápány spíše jako prostý bytový doplněk či jsou jim přisuzovánány léčivé schopnosti, také bývají označovány za symbol naděje.


comment
Zlata(odepsat)

Zdálo se mi... s dcerou a synem a se mnou chtěl nás zabít, křičela jsem ať utečou a já ho bodala nožem a hodně krev jsem viděla a ten chlap furt žil...

comment
Anonym(odepsat)

Aha