VykladySnu.cz Online snář a výklad snů — kompletní průvodce říší snů.
Dnes je pondělí, 21. října 2019.
🎁 Svátek mají Birgita, Bridget, Brigita, Brit, Brita, Uršula a Voršila.
Aktuální znamení zvěrokruhu jsou Váhy (rok Vepře 豬).

Hypersomnie

Hypersomnie je spánková porucha, při které dochází k extrémnímu zvýšení spavosti. Člověk je schopný prospat 12 hodin denně a často se cítí stále unavený i během dne, kdy upadá do spánku. Touto poruchou trpí údajně zhruba 5 % lidí.

K hypersomnii řadíme i některé další spánkové poruchy jako například narkolepsii, idiopatickou hypersomnii a periodickou hypersomnii. Ty si představíme v následujících odstavcích.

Idiopatická hypersomnie

Tato forma hypersomnie přichází znenadání bez známých příčin či spouštěčů. Lidé postiženi idiopatickou hypersomnií spí v rozmezí 12 až 16 hodinami denně. Často jsou ospalí i během dne a mívají problémy s ranním probouzením. Neprobudí je ani hlasitý budík a hned po probuzení jim chvíli trvá, než se doopravdy proberou - jedná se o takzvanou spánkovou opilost.

Periodická hypersomnie

Někdy nazývána jako Rekurentní hypersomnie. Ta příchází v různě dlouhých a intenzivních intervalech. Může trvat i několik dní. Člověka náhle přepadají stavy ospalosti, které se často střídají s naprosto normálními spánkovými potřebami. V angličtině pro to můžeme najít výraz Sleeping beauty syndrome neboli Syndrom Šípkové Růženky.

Narkolepsie

Je závažná spánková porucha, při které dochází k náhlým spánkovým atakům. Náhle přepadající stavy ospalosti a upadnutí do spánku i během nejrůznějších činností. Spolu s narkolepsií může úzce souviset i kataplexie.

Kataplexie

U spánkové poruchy - kataplexie - dochází k náhlé ztrátě svalového napětí a následnému pádu osoby (neovladatelnost těla). Narozdíl od narkolepsie však nedochází ke ztrátě vědomí.