VykladySnu.cz Online snář a výklad snů — kompletní průvodce říší snů.
Dnes je pondělí, 21. října 2019.
🎁 Svátek mají Birgita, Bridget, Brigita, Brit, Brita, Uršula a Voršila.
Aktuální znamení zvěrokruhu jsou Váhy (rok Vepře 豬).

Chrápání

Každý se již určitě setkal s nepříjemným chrápáním, které stejně tak řadíme mezi spánkové poruchy. Jedná se o hlasité nepříjemné zvuky doprovázející spícího člověka nebo zvíře. Tento zvuk může rušit jak okolí, tak ale i samotného chrápajícího, který se v důsledku toho může probouzet, což se bude negativně projevovat na kvalitě spánku.


Příčiny chrápání

Chrápání způsobuje hned několik různých faktorů. Příčinou nemusí být pouze jeden faktor, ale hned několik naráz. Chrápání ovlivňuje kupříkladu pohlaví, obezita, alkohol, kouření, nemoci a i spánková apnoe, o kterých se dočtete dále.


Pohlaví

Je statisticky prokázáno, že muži chrápou častěji než ženy. Proč? Protože mají užší hrdlo a vlivem toho jsou nachylnější ke chrápání.


Obezita

Stejně tak i obezita hraje roli při chrápání. Kvůli usazování většího množství tuku v těle, tedy i v oblasti krku, vede k horší respiraci a tedy i ke chrápání.


Alkohol

Vlivem konzumace alkoholu dochází k uvolnění svalů, což může mít za následek chrápání. Stejně tak vlivem alkoholu může docházet k vynechání (zadržení) dýchání - tedy spánkové apnoe, která je životu nebezpečná.


Kouření

Cigaretový kouř snižuje řasinkový epitel jehož vlivem může být člověk náchylnější k nemocem nosních cest dýchacích. Příkladem může být rýma. Viz níže.


Nemoc

Jakékoliv nemoci, které souvisejí s dýchacími potížemi (třeba rýma, spánkové apnoe) můžou vést k nepříjemnému chrápání.


Jak se zbavit chrápání?

Zbavit se chrápání není jen tak. Pokud je vaše chrápání pro vás či okolí opravdu nesnesitelné, měli byste navštívit svého doktora a poradit se o možnostech léčby.

Možnosti jsou například chirgugickým zákrokem či ambulantivně laserovou palatoplastikou.